Erdoğan’ın ‘Kıbrıs’ açıklamasına Yunanistan’dan tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’a ilişkin açıklamalarına, Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA’dan tepki geldi. Dün akşam katıldığı iftar yemeğinde askerlerle bir araya gelen Erdoğan, “Türkiye’nin müdahalesi olmasaydı, bugün ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olurdu ne de Kıbrıs Türkleri kalırdı. Hatta belki de güneye yüklenmiş olsaydık, bugünün bir evladı olarak söylüyorum, artık güney-kuzey diye bir şey kalmaz, tamamen Kıbrıs bizim olurdu” ifadelerini kullanmıştı.

‘OLUMLU İKLİMİ BALTALIYOR’

Erdoğan’ın yorumlarını kınayan SYRIZA, hükümete çağrıda bulundu. “Erdoğan’ın açıklamaları, Türk-Yunan ilişkilerindeki ‘olumlu iklimi’ açıkça baltalamaktadır” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ölçüsüz açıklamaları, Kiriakos Miçotakis hükümetinin ısrar ettiği Türk-Yunan ilişkilerindeki ‘olumlu iklimi’ açıkça baltalamaktadır. Atina Deklarasyonu’nun imzalanmasından sadece üç ay sonra, Türkiye bir kez daha deklarasyonun ruhunu ihlal etmektedir.”

‘DİPLOMATİK EYLEMLERLE YANIT VERİLMELİ’

Hükümetin, Erdoğan’a yanıt vermesi gerektiğini bildiren SYRIZA’nın açıklaması, “Bu tür kabul edilemez ve kışkırtıcı açıklamaların Yunanistan-Türkiye ve Avrupa-Türkiye ilişkilerine zarar verdiğini açıkça ortaya koyan gerekli diplomatik eylemlerle yanıt verilmeli” sözleriyle devam etti. SYRIZA, Miçotakis’i ve hükümeti sistematik olarak Kıbrıs meselesini küçümseyen, Türkiye’nin provokasyonlarına yanıt vermeyen ve ‘şeffaf olmayan’ bir dış politika izlemekle suçladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x